Drogi czytelniku, pewnie jest spora szansa, że i ty ostatnio pomyślałeś o tym, żeby przeprowadzić się z miasta na wieś. To nic dziwnego – w ten sposób wpisujesz się w typowy trend bogacących się społeczeństw! Zanim jednak podejmiesz taką decyzję, zastanów się, jakie są tego plusy i jakie minusy, żebyś był świadom, w co wchodzisz.
Zalety mieszkania na wsi
Zacznijmy od plusów, żeby od razu nie zniechęcać do porzucania miasta. Jednym z pierwszych argumentów pojawiających się w rozmowach o atutach mieszkania na wsi jest spokój. Tereny zurbanizowane, a szczególnie aglomeracje miejskie, kojarzą się nam z ciągłym hałasem. To fakt, jest w nich duże natężenie ruchu, zarówno samochodów, jak i komunikacji miejskiej (autobusów oraz tramwajów), przez co mało jest w obrębie miasta miejsc na tyle odsuniętych lub osłoniętych, by nie było tam słychać przynajmniej ciągłego szumu. Do tego dochodzi możliwość, iż mieszkanie położone jest w pobliżu ciągu pieszego i będzie także słychać ludzi. Jak to wygląda na wsi?
Zdecydowanie lepiej, chociaż należy też zachować realistyczne podejście. Wieś, o ile nie jest kolonią osób, które wyprowadziły się z miasta, ale nadal w nim pracują, w ciągu dnia żyje swoim życiem zawodowym. A tutaj trzeba mieć świadomość, iż praca na wsi często wiąże się z generowaniem dużego hałasu. W prasie co jakiś czas pojawiają się doniesienia o lokatorach nowych, peryferyjnych osiedli, narzekających na to, że rolnik jeździ im pod oknami traktorem lub kombajnem. No cóż, takie uroki wsi… Na plus jest zdecydowanie to, że prace trwają zazwyczaj tylko w ciągu dnia, więc wieczorem i w nocy raczej będziesz miał ciszę. Chyba że wieczorem sąsiad zdecyduje się kosić trawę…
Kolejny mocny argument za wsią to kontakt z naturą. Na pewno mieszkając na wsi będziesz dysponował większą przestrzenią, bo zamiast mieszkania kupisz dom z ogrodem, z działką większą niż w mieście. Jednak wieś to nie środek pola i z tą naturą może być różnie. Może się zdarzyć, iż gospodarujący w sąsiedztwie rolnicy zatrują ci świeże powietrze smrodem obornika lub środków ochrony roślin. Z kolei jeśli wybierzesz bardziej ustronną lokalizację, będziesz miał problem z dojazdem, bo raczej asfaltowej drogi nikt tam nie zrobi.
Trzeci główny argument to zmniejszenie tempa życia. Tutaj ponownie może być różnie. Jeśli przeprowadzasz się na wieś i tam będziesz spędzać większość czasu, to rzeczywiście powinieneś mieć więcej spokoju. Jednak w większości przypadków ludzie wybierający wieś lub przedmieścia nadal większość spraw, łącznie z pracą, załatwiają w mieście. Więc nie dość, że tracą czas na te sprawy, to jeszcze tracą czas na dojazdy. W takim układzie ciężko mówić o spadku tempa życia.
Na koniec napiszemy o jeszcze jednej rzeczy – wiele osób nastawia się na to, że na wsi będą żyli w małej, zgranej wspólnocie. W mieście otaczają cię anonimowi ludzie i przez to możesz się czuć mniej bezpieczny. Na wsi, a i owszem, może to wyglądać inaczej, pod warunkiem, iż jest to miejsce zamieszkane przez osoby mniej więcej podobne do ciebie. Jeśli trafisz na miejscowość, gdzie są duże problemy z bezrobociem i alkoholizmem (a o takie nietrudno), to lokalna społeczność może dać ci się we znaki!
Wady mieszkania na wsi
Większość wad już zasygnalizowaliśmy jako przeciwieństwa zalet. Wymieńmy je tu w formie listy:
- ciągłe dojazdy,
- uciążliwe prace rolne,
- brak dróg i infrastruktury,
- uciążliwa lokalna społeczność.
Najważniejsze jest to, żeby podejmując decyzję o przeprowadzce na wieś, nie mieć w głowie bajki, tylko realny obraz. Ma to swoje wady i zalety. Istotne jest to, aby w twoim przypadku zalety były ważniejsze niż wady. Więc jeśli dojazdy i kiepskie drogi to nie jest dla ciebie problem, gdy dookoła masz więcej przestrzeni, porzucenie miasta może być dobrym wyborem!
Zostaw komentarz