Wybór dobrej lokalizacji mieszkania nie jest na pewno prosty, bo to właśnie lokalizacja stanowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie nieruchomości. Czym charakteryzuje się dobra lokalizacja? Nie ma jednej definicji, bo różnice w potrzebach i oczekiwaniach wynikają z sytuacji rodzinnej i zawodowej. Istnieją jednak pewne aspekty, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania.
Infrastruktura i bliskość centrum miasta
Wiadomo, że im bliżej centrum miasta, tym lepszy dostęp do infrastruktury. Mowa zarówno o komunikacji miejskiej, ścieżkach rowerowych, jakości dróg i chodników, jak i szpitalach, przychodniach czy szkołach i przedszkolach. Oczywiście przedmieścia również mogą być niemal tak samo dobrze skomunikowane, jak centrum. Warto więc sprawdzić przystanki w pobliżu danego mieszkania, połączenia i częstotliwość kursowania środków transportu. Niezwykle istotna jest też bliskość różnego rodzaju usług i rozrywek. Mieszkanie w pobliżu sklepów, aptek, teatrów i restauracji bez wątpienia ułatwia życie.
Tereny zielone
Każdy, kto zastanawia się nad zakupem mieszkania, bez wątpienia doceni nieruchomość za bliskość parku, lasu czy terenów rekreacyjnych. Jest to doskonałe otoczenie do spacerów z psem czy zabawy z dziećmi. Ponadto mieszkania położone w zielonej lokalizacji są bardziej dotlenione, co oznacza oddychanie czystszym powietrzem. Tereny zielone te również świetne miejsca na uprawianie sportów, takich jak bieganie, jazda rowerem czy nordic walking.
Bezpieczeństwo
Kolejnym ważnym dla ludzi aspektem jest bezpieczeństwo. Każdy z nas chciałby bowiem czuć się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania i w dzień, i w nocy. Warto więc zapytać sąsiadów, czy okolica jest bezpieczna i przyjazna np. dla rodzin z dziećmi czy osób starszych.
Poziom hałasu i natężenie ruchu
Zakorkowane i ruchliwe drogi to hałas, ale też dłuższy czas dojazdu do szkoły czy pracy. Głośniej jest też zawsze w pobliżu dworców, linii kolejowych i miejsc, w których odbywają się imprezy. Codzienny, wielogodzinny hałas może źle wpływać na samopoczucie mieszkańców oraz ich zdrowie, dlatego szukając mieszkania warto najpierw poznać okolicę. Możliwość zrelaksowania się we własnym mieszkaniu w ciszy oraz spokoju może w przyszłości okazać się bezcenna. Ponadto przed zakupem nieruchomości powinno zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania. Widok z okna może się bowiem diametralnie zmienić, jeśli w okolicy zaplanowana jest np. budowa wieżowca czy lotniska.
Podsumowanie
Wybór idealnej lokalizacji mieszkania to długi proces. Przed decyzją o zakupie nieruchomości warto zwrócić uwagę m.in. na kryteria takie jak odległość od centrum, bezpieczeństwo, dostępność infrastruktury czy bliskość terenów zielonych. Ponadto lokalizację należy dobrać do indywidualnych potrzeb, bowiem należy pamiętać, że w zależności od sytuacji, będą się dla nas liczyły różne aspekty. Dla przykładu, rodzinie z dziećmi zależeć będzie na bliskości szkół i placów zabaw. Studentowi natomiast będzie zależało na bliskości uczelni, komunikacji miejskiej czy klubów. Zatem im więcej czynników weźmiesz pod uwagę i zweryfikujesz je pod kątem swoich potrzeb, tym lepiej dana lokalizacja będzie do ciebie dopasowana.
Zostaw komentarz