W ostatnich latach zmniejsza się liczba mieszkańców w polskich miastach, a zwiększa się liczba mieszkańców powiatów otaczających miejskie aglomeracje. Wyprowadzka poza miasto oznacza jednak znaczącą zmianę stylu życia. Decyzja o takiej wyprowadzce wymaga więc analizy uwzględniającej oczekiwania, potrzeby i możliwości finansowe. Po tej analizie okazać się może, że to nie zawsze dobry pomysł.
Plusy życia poza miastem
Życie poza miastem oznacza uwolnienie się od miejskiego zgiełku, smogu i zapachu spalin. Dużo osób decyduje się na przeprowadzkę za miasto właśnie ze względu na chęć mieszkania bliżej natury.
Dodatkowym plusem jest fakt, że zazwyczaj ceny nieruchomości poza miastem są niższe (choć nie jest to reguła) i dzięki temu można pozwolić sobie na zakup większego lokalu czy nawet domu. Ponadto na wsi z reguły tańsze są też koszty utrzymania nieruchomości. Często nie trzeba bowiem płacić czynszu. Nie można jednak zapominać, że z mieszkaniem w domu na wsi wiążą się inne koszty – m.in. opału, remontów czy pielęgnacji ogrodu.
Coraz częściej na wsiach znajduje się potrzebna na co dzień infrastruktura, taka jak sklepy, szkoły, przychodnie, parki czy place zabaw. Wiele spraw mieszkańcy mogą zatem załatwiać na miejscu bez konieczności podróży do miasta.
Dużo osób ceni mieszkanie na wsi także za łatwość budowania i rozwijania relacji sąsiedzkich oraz klimat sprzyjający integracji lokalnej społeczności.
Minusy wyprowadzki za miasto
Często okazuje się, że osoby, które wyprowadziły się z miasta dla spokoju, szybko zaczynają tęsknić za dźwiękami miasta oraz rozrywkami, które ono oferuje. Na wsi jest bowiem mniej możliwości spędzania wolnego czasu. Żeby iść do kina, teatru czy restauracji, przeważnie trzeba jechać do najbliższego większego miasta.
Ponadto mieszkańcy miast często zwracają uwagę na to, że mieszkanie w bloku wiąże się z niewielką liczbą obowiązków związanych z utrzymaniem nieruchomości, a dom na wsi wymaga większej uwagi i czasu.
Ponadto jeśli wyprowadzając się z miasta nie zamierzamy zmienić pracy, to należy pamiętać, że sporo czasu mogą nam zabrać codzienne dojazdy. Oczywiście do tego dochodzą również dodatkowe koszty paliwa. Mieszkając w mieście mamy zazwyczaj większą dostępność środków transportu oraz komunikację miejską. Do pracy dojeżdżać wtedy można autobusem, tramwajem lub często także rowerem.
Ponadto na wsi jest mniej możliwości znalezienia pracy. Dobrym rozwiązaniem do osób przeprowadzających się na wieś będzie więc praca zdalna, o ile wykonywany zawód na to pozwala.
Podsumowanie
Decyzja o ewentualnej przeprowadzce z miasta na wieś powinna być dobrze przemyślana i zależeć od naszych indywidualnych preferencji i momentu, w jakim znajdujemy się aktualnie w naszym życiu. Jak wiadomo, inne potrzeby będzie miała osoba młoda, nastawiona na rozwój kariery i rozrywkę, a inne rodzina z dwójką dzieci. Chęć posiadania domu poza miastem dotyczy częściej osób dojrzałych. Zanim więc podejmiemy decyzję o porzuceniu miasta i przeprowadzce do mniejszej miejscowości, warto przeprowadzić szczegółową analizę naszych oczekiwań i możliwości. Zbyt pochopna decyzja może bowiem spowodować, że na wsi się nie odnajdziemy i tęsknota za miastem spowoduje konieczność ponownej przeprowadzki.
Zostaw komentarz