Strych w domu to dodatkowa przestrzeń, która aż się prosi o to, aby zamienić ją w graciarnię. I tak jest w przypadku, gdy poddasze nie jest mieszkalne – gromadzimy w nim coraz więcej przedmiotów, aż w końcu w ogóle zapominamy, co tam się znajduje. To niedobrze, ponieważ strych nie nadaje się do przechowywania wszystkiego. Trzymanie tam niektórych rzeczy stwarza zagrożenie, zarówno dla nich, jak i dla nas oraz domu. Więcej o tym przeczytasz w poniższym artykule.
Warunki panujące na strychu
Domy posiadające strych oferują spory kawałek dodatkowej przestrzeni. Należy jednak pamiętać, że na strychu panują całkiem inne warunki niż w pozostałych częściach budynku. Przede wszystkim są tam duże wahania temperatury, ponieważ latem strych bardzo się nagrzewa od słońca, z kolei zimą mocno się wychładza. Dzięki temu pełni rolę bufora termiczngo dla pomieszczeń mieszkalnych, jednak jednocześnie sam nie jest pomieszczeniem nadającym się do wszystkich zastosowań. Dodatkowo zdarza się, iż na strychu jest słaba wentylacja, co prowadzi do gromadzenia się wilgoci. Z kolei w starych domach strychy czasami są bardzo przewiewne, więc wilgoć pojawia się na nich wtedy, gdy pada.
Co można przechowywać na strychu?
Ze względu na wspomniane wahania temperatur, na strych mogą trafić rzeczy, które są na nie odporne. Nie mogą również być zbyt wrażliwe na wilgoć. Rozwiązaniem jest pakowanie ich w worki lub worki próżniowe – to zawsze dodatkowe zabezpieczenie. Z tego względu tak naprawdę wiele z przedmiotów nie może trafić na strych, ponieważ spowoduje to ich stopniowe niszczenie. Do tego dochodzą kwestie bezpieczeństwa pożarowego, o czym jeszcze napiszemy później.
Czego nie należy przechowywać na strychu?
Z uwagi na duże wahania temperatury oraz sporą wilgoć, na strych nie powinny trafiać:
- książki i papierowe dokumenty,
- fotografie (bardzo szybko wyblakną),
- meble (wilgoć doprowadzi do ich wypaczenia – mogą stać na strychu, jeżeli ten jest suchy),
- ubrania (chociaż je można przetrzymywać na strychu, pod warunkiem, że zostaną szczelnie zapakowane),
- elektronika (bardzo źle znosi wilgoć i niezbyt dobrze zmiany temperatur, więc może się okazać, iż po krótkim pobycie na strychu urządzenie odmówi współpacy),
- żywność (duże zmiany temperatur zdecydowanie jej nie służą),
- elementy skórzane (skóra od wilgoci szybko zacznie pleśnieć).
Przechowywanie rzeczy na strychu a bezpieczeństwo pożarowe
Niewielu użytkowników domów ze strychem zdaje sobie sprawę, że to, co w nim przechowują, to nie jest wyłącznie ich sprawa. Jeśli naruszą przepisy bezpieczeństwa pożarowego, może zostać nałożony na nich mandat. Dlatego na strychach nie można przechowywać substancji łatwopalnych oraz fajerwerków. Jednak ten aspekt użytkowania strychu nie sprowadza się do kwestii zapłacenia mandatu, wynoszącego maksymalnie kilkaset złotych. To kwestia bezpieczeństwa.
Należy pamiętać o tym, że zagracony strych bardzo utrudni przeprowadzanie skutecznej akcji gaśniczej w razie pożaru. Do tego zgromadzenie na nim wielu łatwopalnych przedmiotów spowoduje eskalację ognia. Materiały sztuczne z kolei sprawią, że do powietrza uwolni się dużo toksycznych związków, co może być bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia osób, które jeszcze nie ewakuowały się z budynku.
Chociażby z powyższych względów należy dbać o porządek na strychu i nie ładować tam wszystkiego, co nie jest już użyteczne. Warto co jakiś czas, np. raz na rok lub dwa lata, zrobić przegląd zgromadzonego tam dobytku i pozbyć się tego, co już na pewno nie będzie nam potrzebne. Zwiększymy tym nie tylko komfort korzystania ze strychu, ale też bezpieczeństwo całego domu oraz jego mieszkańców.
Zostaw komentarz