Każdy, kto chociaż raz w życiu przeprowadzał się do innego miejsca zamieszkania, wie, jak krytyczny jest to moment dla mienia. Nawet jeżeli włoży się dużo starań w zabezpieczenie transportowanych rzeczy, to jest ich tak dużo, a do tego będę przekładane z miejsca na miejsce tyle razy, iż prawdopodobieństwo uszkodzenia jest całkiem spore. Jak można się przed tym zabezpieczyć? Co zrobić, gdy rzecz zostanie uszkodzona podczas przeprowadzki? Na te pytania odpowiemy w poniższym poradniku.
Po pierwsze: dobrze przygotuj rzeczy do przeprowadzki
Jeśli masz sporo dobytku, a na pewnym etapie życia jest to nieuniknione, będziesz musiał przewieźć naprawdę dużo pakunków. Jak się do tego przygotować? Dobry pomysł to stworzenie katalogu rzeczy, tak abyś wiedział co jedzie z tobą do nowego lokum. Jeśli połączysz to z numerowaniem opakowań, będziesz też wiedział, co się znajduje w poszczególnych pudłach. To bardzo użyteczne, szczególnie w sytuacji, gdy rozpakowywać będziesz się stopniowo – dzięki katalogowi unikniesz gorączkowego szukania jednej rzeczy w całej stercie wielkich pudeł.
Robiąc katalog przedmiotów możesz też uzupełnić go o ewentualne uwagi odnośnie stanu technicznego. Zanotuj, jeśli przedmiot ma jakieś uszkodzenia, tak abyś później nie zrzucał winy za nie na przeprowadzkę.
Z gotowym katalogiem przystąp do pakowania. To kluczowy moment – poświęć na to odpowiednią ilość czasu oraz materiałów. Zabezpiecz wszystko tak, aby rzeczywiście mogło zostać bezpiecznie przetransportowane. Nie licz na szczęście, że “może się uda”. Przy przewożeniu tak wielu pakunków siłą rzeczy trafią się sytuacje, iż coś upadnie lub zostanie uderzone. Jeśli będzie solidnie opakowane, taki cios zostanie zamortyzowany i nic się nie stanie.
Porządne przygotowanie rzeczy to podstawa, jeśli chodzi o współpracę z firmą przeprowadzkową, o czym napiszemy za chwilę.
Po drugie: kto jest odpowiedzialny za uszkodzenia?
Jeśli przeprowadzasz się własnoręcznie, to oczywiście ty i do nikogo innego nie możesz mieć pretensji. Możesz spróbować poszukać ubezpieczenia mienia, które pokrywałoby sytuację przeprowadzki. W tym celu najlepiej porozmawiaj z agentem ubezpieczeniowym.
Tego typu ubezpieczenia są za to normą w profesjonalnych firmach przeprowadzkowych. Dysponują one OC na transport krajowy oraz zagraniczny, co zabezpiecza rzeczy w czasie, gdy są na samochodzie. Ale też posiadają OC dla działalności przeprowadzkowej, więc będą w stanie pokryć ci straty, jeśli coś zostanie zniszczone na innym etapie przeprowadzki.
Tutaj jest jednak kluczowe to, aby pakunki zostały dobrze przygotowane. Jeśli robisz to samodzielnie, musisz zabezpieczyć rzeczy solidnie, tak, by w razie zniszczenia firma przeprowadzkowa musiała wziąć winę na siebie. W innym przypadku twoje roszczenia zostaną pominięte, ponieważ rzecz nie została zabezpieczona w stopniu wystarczającym.
Po trzecie: kto zapłaci za uszkodzenia rzeczy podczas przeprowadzki?
Jeśli miałeś ubezpieczenie – jest szansa, że firma ubezpieczeniowa pokryje straty. Jeśli korzystałeś z usług profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, obsługa odszkodowania jest po ich stronie. O ile nie udowodnią ci niewystarczającego zabezpieczenia rzeczy, racja będzie po twojej stronie.
Gorzej wygląda sprawa, jeżeli przeprowadzałeś się samodzielnie bez wykupionej polisy lub skorzystałeś z usług firmy przeprowadzkowej bez odpowiedniego OC lub nawet pracującej na czarno. W takiej sytuacji wszystkie straty są po twojej stronie i raczej nie masz co liczyć na to, iż podmiot, który obsługiwał twoją przeprowadzkę, poczuje się zobowiązany do zrekompensowania zniszczeń. Teoretycznie możesz wtedy wystąpić na drogę sądową, jednak będzie to powództwo cywilne – poświęcisz na to sporo pieniędzy i czasu, bez gwarancji tego, jaki będzie efekt końcowy.
Zostaw komentarz