Szykujesz się do przeprowadzki? Przygotuj się do niej dobrze, ponieważ to trudny okres. Może cię kosztować nie tylko sporo nerwów, ale też strat – jeśli odpowiednio nie zabezpieczysz swojego dobytku oraz całego procesu przenosin. W tym artykule radzimy, jak się przygotować do przeprowadzki tak, aby odbyła się bezproblemowo.
Tak naprawdę niezbyt mocno różni się sytuacja osoby wprowadzającej się z mieszkania na wynajem i z własnego lokum. W jednym i drugim przypadku trzeba dopełnić szeregu formalności, ale też zadbać o sprawne i bezpieczne przeniesienie dobytku. Szczególnie w przypadku tego drugiego niemal wszystko dobywa się tak samo. Co do formalności, to występują pewne różnice.
Wynikają one z tego, że jeśli nie jesteś właścicielem dotychczas zajmowanego lokalu, zapewne wiele rzeczy cię formalnie nie dotyczy. Nie musisz zgłaszać zmiany liczby lokatorów w spółdzielni lub wspólnocie, nie zajmujesz się raczej wypowiadaniem umowy z dostawcą energii, nieopłacone lub nadpłacone rachunki rozliczysz z właścicielem, a nie z dostawcami mediów. Podobnie czynsz spółdzielni. Musisz jedynie pamiętać o tym, aby ustalić ze swoim landlordem tryb zwrotu kaucji, jeżeli taką mu przekazywałeś – kiedy i w jaki sposób ci ją zwróci, a jeśli wystąpiły okoliczności ją obciążające, to jaką kwotę sobie zatrzyma.
Przygotowanie mieszkania do przeprowadzki
W przypadku wyprowadzania się z własnego lokum musisz podomykać wszystkie swoje zobowiązania, czyli opłacić rachunki za media, internet, telefon, telewizję kablową oraz rozwiązać umowy lub (o ile to możliwe) przenieść te usługi na nowy adres. Jeżeli chcesz też pozbyć się tego M, nie zapomnij o wystawieniu mieszkania na sprzedaż lub skontaktowaniu się z pośrednikiem, który obsłuży ci cały proces szukania klienta i sprzedaży.
Przed opuszczeniem lokalu możesz wykonać drobne naprawy. Dzięki temu właściciel nie będzie miał podstaw do potrącania ci części kaucji, a jeżeli to twoje lokum – będzie ci łatwiej je sprzedać lub wynająć.
Przygotowanie rzeczy do przeprowadzki
W przypadku twojego dobytku nie jest ważne, czy jesteś najmującym, czy właścicielem – zasady są takie same. Przede wszystkim należy do wszystkiego podejść “z głową” i cały proces gruntownie zaplanować. Pozwoli ci to go uporządkować. Zaufaj nam – nie ma co działać “na żywioł”, bo to się na tobie zemści.
Zacznij od dokładnego przejrzenia swoich rzeczy. Spisz co masz, a następnie zastanów się, których rzeczy jeszcze potrzebujesz. Przeprowadzka to bardzo dobra okazja do tego, aby nieco uporządkować swój stan posiadania i pozbyć się zbędnych gratów. Gdy już wiesz, co zostaje, a co wyrzucasz lub sprzedajesz, do listy dodaj sposoby pakowania. Dzięki temu teraz już będziesz wiedział, jakich materiałów pakowych potrzebujesz. Na pewno będzie to folia bąbelkowa, folia typu stretch, mnóstwo taśmy samoprzylepnej, sznurki, kartony, pudła, skrzydły, torby i walizki.
List sporządzona według powyżej podanych wytycznych pozwoli ci zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Na jej podstawie sporządź też harmonogram przeprowadzki. Raczej nie dasz rady przewieź wszystkiego na jeden raz. Zastanów się więc, ile kursów potrzebujesz i jak je rozłożyć w czasie tak, abyś zdążył to zrobić, a jednocześnie abyś był w stanie w miarę normalnie funkcjonować. Tutaj istotne jest też to, że transportu niektórych typów przedmiotów lepiej ze sobą nie łączyć, np. kwiaty raczej przewieź oddzielnie, ciężkich mebli nie łącz z przedmiotami delikatnymi, bo łatwo może dojść do uszkodzenia.
Przygotuj sobie też tzw. zestaw przetrwania, czyli torbę z niezbędnymi rzeczami, takimi jak bielizna, dwa komplety ubrań, kosmetyki. Tak jakbyś przygotowywał się na podróż. Dzięki temu będziesz mógł przetrwać pierwszą noc w nowym lokum, nawet jeżeli nie zdążysz jeszcze wypakować niezbędnych rzeczy.
Cóż, teraz pozostaje nam jedynie życzyć ci powodzenia i miłych chwil w nowym mieszkaniu!
Zostaw komentarz