/Żyrandole – światło, uroda i harmonia

Żyrandole – światło, uroda i harmonia

Żyrandol to najczęściej stosowany w mieszkaniach prywatnych sposób ich oświetlenia. Do niedawna można było je spotkać w obiektach publicznych, jednak współcześnie zastąpiło je światło ledowe czy jarzeniowe. Tylko  niektóre hotele kultywujące tradycję zachowały imponujące żyrandole przypominające odległe czasy. Dzisiaj żyrandole służą przede wszystkim do oświetlenia pomieszczeń mieszkalnych.

Praktyczne żyrandole

Najbardziej praktyczną stroną wykorzystania do oświetlenia żyrandoli jest ich zróżnicowana wielkość przejawiająca się nie tyle w objętości żyrandola ile w ilości źródeł światła. To one przede wszystkim decydują o wyborze konkretnego modelu.  Do małych pomieszczeń, bez względu na to czy jest to salon czy sypialnia wystarczy żyrandol z jedną żarówką , maksymalnie z trzema. Jednak gdy powierzchnia pokoju do oświetlenia oscyluje wokół 20 mkw trzy żarówki to minimum a i tak należy jeszcze wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia.

Dodatkową niezwykle praktyczną cechą żyrandoli jest możliwość zamontowania do nich ściemniacza lub wykorzystania dwóch obwodów. Wówczas nawet duży, wielopunktowy żyrandol nie generuje dyskomfortu użytkownikom.

Wybór żyrandola

Aby wybór żyrandola był optymalny, gdy zmieniamy całkowicie wystrój pomieszczenia lub wprowadzamy się do nowego mieszkania warto poczekać z jego zakupem do ostatecznego uzgodnienia wszystkich elementów wystroju. Chyba, że żyrandol pojawia się jako pierwszy i to do niego dostosowuje się wszelkie pozostałe elementy. Żyrandol bowiem jest swoistą kropką na „i”. Każde pomieszczenie, według projektantów wnętrz, powinno mieć swoje centrum, czyli miejsce, na którym wchodzący do pomieszczenia natychmiast zawiesza wzrok. Może to być spektakularny kominek, wyjątkowy stół organizujący przestrzeń, oryginalny obraz na ścianie umiejętnie wyróżniony lub niezwykły żyrandol zwisający z sufitu w taki sposób, że musi pojawić się w obszarze widzenia. To swoisty pierwszy plan.

Aby tak się jednak stało żyrandol musi być idealnie dostosowany wielkością do danego pomieszczenia. Zbyt duży przytłoczy, za mały zniknie z pola widzenia. Warto włożyć wysiłek w odpowiedni wybór zyskując w zamian spektakularny efekt.

Żyrandole nowoczesne czy tradycyjne

Wybierając żyrandol do konkretnego pomieszczenia należy mieć też na względzie charakter jego umeblowania. Czy obowiązują w nim formy nowoczesne, eklektyczne a może rustykalne. Żyrandol może komponować się z nim na różny sposób, albo dostosować się do ogólnego charakteru pomieszczenia albo wręcz odwrotnie poprzez kontrast wyeksponować siebie.  Wybór zależy od konsumenta. Jednak bardzo ciekawe efekty można uzyskać zestawiając odważnie wystrój wnętrza i źródła jego oświetlenia.

Kierunek światła

Wybierając konkretny model żyrandola koniecznie należy zwrócić uwagę na kierunek świecenia. Częstym błędem kupujących jest wybór lampy, która będzie oświetlać przede wszystkim sufit. W małych pomieszczeniach tak rozproszone światło może okazać się wystarczające, jednak w dużym i wysokim pokoju, nawet przy sporej ilości żarówek będzie odczuwać się dyskomfort, a przede wszystkim wzrośnie koszt energii, ponieważ znacznie ogranicza się w ten sposób możliwość częściowego tylko wykorzystania mocy żarówek. Najczęściej będą one musiały świecić całą swoją mocą, by uzyskać odpowiedni stopień oświetlenia przestrzeni.

Dlatego w dużych pomieszczeniach żyrandole powinny albo świecić w dół albo rozpraszać światło całą swoją powierzchnią. Niektóre modele żyrandoli posiadają możliwość zamiany pozycji kloszy na góra-dół. To nowoczesne rozwiązanie umożliwiające wprowadzenie zmian w zależności od potrzeb. Jednak zawsze należy się upewnić przed zakupem czy dany model przewiduje takie rozwiązania.

Odpowiednie i dobrze dobrane do warunków pomieszczenia oświetlenie to połowa sukcesu wystroju wnętrz. Żyrandole właściwie dobrane do parametrów i charakteru wyposażenia podnoszą jego urodę i zwiększają komfort użytkowania. Zbyt ciemne pomieszczenie wygląda ponuro i nieprzyjaźnie, za jasne wydobywa wszelkie mankamenty, dlatego warto poświęcić swoją uwagę na optymalny wybór.