/Jak wybrać odpowiedni kocioł?

Jak wybrać odpowiedni kocioł?

Sposób w jaki będzie ogrzewany dom to istotna decyzja. Jest wiele rodzajów kotłów, wśród których znajdują się kotły na pellet. Taki wybór zagwarantuje ekologiczne ogrzewanie domu i wygodę w użytkowaniu. Najpierw trzeba się jednak zapoznać z najważniejszymi informacjami dotyczącymi kotłów na pellet. Urządzenia te zyskują coraz większą popularność w Polsce, ale wiedza na ich temat jest wciąż niezbyt obszerna.

Czym jest pellet?

Jest to paliwo do kotła w postaci sprasowanego granulatu pod wysokim ciśnieniem, który sporządzony został z trocin, wiórów i zrębków drzewnych. Wynikiem tego są kilkucentymetrowe kulki lub walce, co zapewnia bezproblemowe przechowywanie i dawkowanie. Zaletą pelletu w porównaniu do tradycyjnych paliw jest niewielka ilość popiołu powstająca w procesie spalania. Co więcej, materiał ten nie zanieczyszcza kotłowni i zawiera mało wilgoci. Reasumując to wszystko, pellety są bardzo wygodne w użyciu, odpowiednio ekonomiczne i ekologiczne.

Koszty ogrzewania

Pellet pakowany jest zwykle w worki i sprzedawany w tonach, a cena za każdą tonę wahać się może od 600 do 1000 zł. Rozpiętość cenowa podyktowana jest głównie pochodzeniem paliwa oraz materiału, z którego wyprodukowany został pellet. Do ogrzewania domu lepiej zainwestować w droższy i z pewnego źródła. Gwarancją wysokiej jakości będzie pellet z certyfikatem DINplus lub EN-plus A1. Z każdego kilograma pelletu wysokiej jakości uzyskuje się przynajmniej 4,6 kW energii cieplnej. Ogrzewanie domu tym materiałem będzie porównywalne do kosztów ogrzewania z użyciem gazu, czyli liczyć się trzeba z większymi wydatkami, niż w ogrzewaniu węglem lub drewnem opałowym. Jednakże kocioł na pellet ma wyższą sprawność, co wpłynie na obniżenie kosztów użytkowania.

Ceny kotłów na pellet

Za najbardziej zwyczajne kotły przyjdzie zapłacić około 7,5 tys. zł. Będą to kotły o nominalnej mocy cieplnej 10 kW, czyli sprawdzą się w ogrzewaniu domów do 100 m2. Nadmienić tez trzeba, że będą to zazwyczaj modele starsze. Wraz ze wzrostem mocy rośnie również cena kotła. Na bardziej nowoczesne urządzenia, które wyposażone są w innowacje usprawniające pracę, jak np. układ automatycznego sterowania działaniem planika, kosztować mogą ponad 9 tys. zł.

Obsługa kotła

Pellety dozowane są automatycznie, dzięki czemu posiadacz takiego kotła nie ma konieczności ciągłej obsługi. Rozpalanie odbywa się dzięki zamontowanym w palniku grzałkom, które uruchamiana są przez sterownik. Kocioł na pellet wyposażony może być także w funkcję samoczynnego gaszenia płomienia oraz zabezpieczania płomienia przed cofnięciem do zasobnika paliwa.

Zalety w porównaniu do opalania węglem:

  • obsługa nie stanowi żadnego problemu,
  • działanie kotła jest właściwie całkiem automatyczne,
  • łatwo utrzymać czystość, ponieważ pellet jest paliwem znacznie czystszym,
  • kocioł na pellet jest bardziej trwały,
  • ekologiczny charakter.