/Komornik- czym się zajmuje, ile zarabia, jak zostać komornikiem?

Komornik- czym się zajmuje, ile zarabia, jak zostać komornikiem?

Jak wygląda praca komornika sądowego? Wielu osobom zawód ten kojarzy się z czymś bezdusznym. Zabieranie ludziom dorobku życia zapewne stanowi zadanie trudne pod względem psychicznym i emocjonalnym. Zawód komornika sądowego w Polsce owiany jest jednak wieloma stereotypami. Czym na co dzień zajmuje się komornik? Jakie predyspozycje należy mieć, aby uprawiać ten zawód?

Kim jest komornik?

W sumie w Polsce komorników jest około 1500. Wiele osób zgodnie uważa, że osoby, które wykonują ten zawód, nie odczuwają wyrzutów sumienia. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy dokładnie wykonał swoje obowiązki. Osoby wykonujące ten zawód twierdzą, że eksmisje, które owiane są wieloma stereotypami, zdarzają się na szczęście bardzo rzadko. Zazwyczaj mieszkanie, z którego eksmitowane są dane osoby, wygląda okropnie, jest zaniedbane, a mieszkanie w nim wydaje się niemal niemożliwe. To smutny obraz tego, do czego człowiek może doprowadzić siebie w trudnym okresie swojego życia. W wielu przypadkach wejście do lokalu musi zostać zabezpieczone pomocą odpowiednich służb. W takich miejscach często natknąć można się na butelki z moczem, martwe zwierzęca oraz okropny zapach, który czuć już przed wejściem.

Ile w Polsce zarabia komornik?

Często kwestie zarobków komorników są niejasne. Zauważyć można tendencję, iż osoby wykonujące ten zawód niezwykle niechętnie przyznają się do tego, ile tak naprawdę zarabiają. Podkreślić warto jednak, że komornik sądowy nie przyjmuje od sądu pieniędzy za przeprowadzane egzekucje, ani też z budżetu. Komornik sądowy pobiera jednak opłaty egzekucyjne, dlatego jego wysokość zarobków uzależniona jest od tego, ile pomyślnych spraw uda mu się załatwić. Niestety wbrew pozorom proces od owych spraw nie jest imponujący i wynosi ok. 20%. Warto więc wrócić do pytania ile może zarabiać komornik, który skutecznie wykonuje swoją pracę. Nie ma oficjalnych danych, jednak przybliżona wysokość pensji to około 6000 zł. Licytacje komornicze również mogą przynieść komornikowi sporo profitów.

Jak można zostać komornikiem sądowym?

 Zawód ten wymaga nie tylko ugruntowanej wiedzy, wykształcenia, ale również predyspozycji psychicznych. Osoby wrażliwe i delikatne nie powinny chwytać się tego zawodu, gdyż nadmiar ludzkiego cierpienia i przykre sytuacje, takie jak w punkcie pierwszym, mogą negatywnie odbić się na funkcjonowaniu danego człowieka. Droga do wykonywania tego zawodu jest kręta i długotrwała. W Polsce do wykonywania zawodu komornika konieczne jest posiadanie obywatelstwa polskiego, wykształcenie prawnicze oraz ukończony 26. rok życia. Dodatkowo trzeba mieć również dobrą opinię i nieskazitelną przeszłość prawną. Do wykonywania zawodu komornika sądowego konieczne jest również pomyślne przejście przez rozmowy psychologiczne i zaliczenie egzaminów psychologicznych, które stanowią podstawę do wykonywania tego zawodu.

Jakie czynności wykonuje komornik?

Wiele osób ma błędne przekonanie co do tego, czym zajmuje się komornik. Oczywiście do jego zadań należy eksmisja oraz zabieranie dóbr osobistych danych dłużników, jednak nie można zapominać, że komornik pomaga również odzyskać dobra wierzycielowi, który je utracił. Zawód komornika jest bardzo ważny i potrzebny w każdym kraju. Trudno wyobrazić sobie sytuację, w której dane dobra zostają bezkarnie przez kogoś przywłaszczone.

Jaki powinien być komornik?

Komornik powinien być przede wszystkim dobrze wykształcony, ale również powinien mieć wszelkie predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Do pożądanych cech osobowości należy tutaj opanowanie, cierpliwość, umiejętności interpersonalne oraz nieugiętość. Silna psychika jest wręcz niezbędna do wykonywania tego zawodu. Cierpienie i krzywda ludzka mogłaby odbić na takim pracowniku piętno i zaważyć na jego życiu. Dłużnicy mają różnorodne reakcje na przybycie komornika. Jedni stają się agresywni i atakują pracownika sądowego, natomiast inni zalewają się płaczem i błagają o litość. To trudne sytuacje dla osoby wrażliwej.

Czy warto zostać komornikiem?

To bardzo indywidualna kwestia. Osoby, które ukończyły studia prawnicze, mogą ubiegać się o ten zawód, pod warunkiem, że ich przeszłość prawna jest nieskazitelna. To dobry zawód dla osób opanowanych i konkretnych, które potrafią rozmawiać z ludźmi i nie dają się sprowokować. Zanim podejmie się próby starania o wykonywanie tego zawodu, warto zastanowić się, czy naprawdę jesteśmy gotowi na tyle poświęceń. To zawód trudny i wymagający. Co ciekawe, wielu komorników sądowych korzysta z regularnej pomocy psychoterapeutów. Dzięki temu mogą oni dobrze wykonywać swoją pracę bez żadnego uszczerbku na zdrowiu, Często na terapii pracownicy sądowi dowiadują się również, dlaczego ludzie popadają w tak poważne problemy i w jaki sposób należy umiejętnie z nimi rozmawiać. Pomoc psychologiczna jest w tym przypadku bardzo potrzebna.