/Jak dobrze oświetlić salon?

Jak dobrze oświetlić salon?

Oświetlenie w salonie stanowi bardzo ważny element. Umożliwia ono funkcjonowanie w pomieszczeniu, gdy za oknem robi się już ciemno. Dodatkowo, oświetlenie stanowi też rodzaj ciekawej dekoracji. W salonie może być umieszczony jeden główny abażur albo żyrandol, natomiast dopełnienie klimatu tworzy łączenie kilku rodzajów lamp.

Rodzaje lamp

              W zależności jaki jest salon i w jakim stylu będzie on urządzony, można dobrać lampy i oświetlenia różnego rodzaju. Można również połączyć ze sobą kilka rodzajów lamp. Trzeba tak rozplanować umieszczenie oświetlenia, aby światło docierało we wszystkie miejsca ale także dodawało ciepłego klimatu całemu pomieszczeniu.Wyróżniane są następujące rodzaje lamp:

  • Lampy wiszące
  • Plafony
  • Lampy punktowe
  • Lampy podłogowe wysokie
  • Lampy stojące niskie
  • Kinkiety czyli lampy ścienne

                  Jeden żyrandol z pewnością nie oświetli salonu i nie nada odpowiedniego klimatu. Na początku trzeba zastanowić się nad tym, aby oświetlić dobrze całe pomieszczenie. Wybrać można lampy punktowe, pasy ledowe albo żyrandole, które rozpraszają światło w każdym kierunku. Dość popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie żyrandoli w centralnym miejscu w salonie nad stolikiem. Żyrandol jest punktem centralnym w salonie. Źle wybrany i w złym punkcie zamontowany żyrandol będzie dawał złe światło i będzie raził domowników. Trzeba brać pod uwagę fakt, jeśli w salonie jest fotel z miejscem do czytania to również trzeba zadbać o oświetlenie w tym miejscu. Tu najlepszym rozwiązaniem będzie lampa podłogowa lub lampa postawiona obok, na przykład na stoliku. Takie oświetlenie nie będzie męczyło i nadwyrężało wzroku. Zawsze można dobrać odpowiednie żarówki. Można wybrać barwę światła i moc żarówek. Dobrym rozwiązaniem jest oświetlenie punktowe półek i regałów. Z pewnością takie rozwiązanie doda uroku i stworzy niepowtarzalny klimat w salonie.

Oświetlenie w salonie – ważne informacje

                   Dobrze zaprojektowane i dobrane oświetlenie diametralnie zmieni pomieszczenie i nada charakteru. Warto zadbać o oświetlenie miejsc, w których spędza się najwięcej czasu, czyli kanapa, fotel czy podobny kącik. Warto wiedzieć, że jeśli chce się ustawić w salonie lampę podłogową, to ważne aby jej klosz osłaniał całkowicie żarówkę. Dzięki temu rozwiązaniu zapewni się przyjemne światło ale także dzięki temu, jest pewność, że światło nie będzie raziło osób siedzących na kanapie, sofie lub fotelu. Warto zastanowić się na małymi lampkami ustawionymi w różnych częściach salonu, które dadzą przyjemne światło a w dodatku oświetla ciemne kąty w tym pomieszczeniu. Można dobrać odpowiednie dekoracje świetlne, na przykład ciekawie wyglądają różne modele lamp, lampek i żyrandoli, które przypominają różne kształty, figury lub nawet postacie. Ten rodzaj dekoracji wygląda ciekawie, oryginalnie i odważnie. Jeśli chodzi o oświetlenie salonu, dobrze również zadbać o to, aby w miarę potrzeby, światło można było przygasić lub rozjaśnić za pomocą specjalnych włączników z pokrętłem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie i funkcjonalne.