/Co każdy powinien wiedzieć o budowie i działaniu systemów centralnego odkurzania?

Co każdy powinien wiedzieć o budowie i działaniu systemów centralnego odkurzania?

Odkurzacze centralne to bardzo zaawansowany i jednocześnie niepomiernie mało popularny w naszym kraju produkt, który mimo wszystko zyskuje coraz większą liczbę użytkowników i coraz to lepsze recenzje. Niektórzy mówią, że jest to kosztowne i niepotrzebne urządzenie. Faktem jest tymczasem to, że odkurzacze centralne to wspaniały wynalazek, który rekomendowany jest głównie osobom cierpiącym na schorzenia alergologiczne.

Aby pojąć zasadę działania centralnych odkurzaczy, kluczowe jest poznanie ich budowy. Taki odkurzacz centralny składa się podobnie jak zwykłe odkurzacze do sprzątania, z silnika a także pompy próżniowej i komory. Odkurzacz taki niemniej jednak ma zdecydowanie większą moc. Przede wszystkim dlatego, że znajduje się w całkiem osobnym miejscu w domu. To sprawia, że może wykonywać pracę głośniej, gdyż jego praca nie podlega uregulowaniu pod względem decybeli. Osobne wnętrze wiąże się rzecz jasna z koniecznością doprowadzenia przewodów, jakimi odkurzacz zasysa brud. W starych nieruchomościach wykorzystuje się przewody na zewnątrz ścian, o małym przekroju, które są zabudowane. W nowym budownictwie, odkurzacz jest wcześniej zaplanowany, w efekcie przewody mogą być stuprocentowo schowane w ścianach.

Aby zamontować taki odkurzacz w domu potrzebne jest sporządzenie projektu pomieszczenia, w którym zostanie on zamontowany oraz projektu przewodów. Zwykle urządzenie to jest montowane w takich wnętrzach jak chociażby piwnica albo garaż. Jeśli jest taka ewentualność jest to w pełni przygotowane pod ten cel wnętrze. Później prowadzone są przewody o stosownej średnicy, która równocześnie musi być pod każdym względem dopasowana do mocy odkurzacza. Pod koniec wyjścia przewodów ze ścian i dodatkowo odpowiednie włączniki i wyłączniki.